INFOLINIA
Ikona, element graficzny, symbolizujący telefon
22 11 66 800
A A Ikona, element graficzny, symbol oka. To aktywny przycisk, który włącza wysoki kontrast strony
Migam
Logo ETR
Logotyp Unii Europejskiej

Alzheimer-rozumiem-wspieram

 

Organizatorami kampanii Alzheimer rozumiem wspieram są:
Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Związek Stowarzyszeń Alzheimer Polska

Liczba osób żyjących z demencją


W związku ze starzeniem się społeczeństwa zachorowalność na choroby otępienne mózgu, zarówno w Polsce, jak i na świecie, wzrasta.

W naszym kraju choruje ponad 500 tysięcy osób, w tym 300 tysięcy z powodu choroby Alzheimera. Prawdopodobnie za dwadzieścia pięć lat liczba chorych się podwoi. W grupie najwyższego ryzyka są seniorzy. Niestety pierwsze symptomy, w tym zmiany w zachowaniu, często nie są rozpoznawane przez osoby najbliższe, co opóźnia diagnostykę oraz leczenie. Dlatego ważne jest uświadomienie społeczeństwa w zakresie wiedzy o objawach, przebiegu choroby, oraz miejscach, gdzie można uzyskać pomoc oraz potrzebne informacje.

Czego naprawdę potrzebują osoby żyjące z demencją


Indywidualne traktowanie

Każda osoba jest inna, ma za sobą różne doświadczenia, własną historię, dokonania i zainteresowania. Przebieg choroby otępiennej nie jest identyczny, a objawy otępienia mogą być u każdego różne, w zależności od wieku i zaawansowania choroby.

Osoby żyjące z chorobą otępienną bardzo potrzebują, aby dostrzegać w nich to, co potrafią robić, a nie to, czego nie umieją. Potrzebują, żeby widzieć w nich ludzi, a nie chorobę. Osoba z chorobą otępienną wymaga indywidualnego podejścia, a nie prostego zaklasyfikowania jako osoba z niepełnosprawnościami.

Zrozumienie i akceptacja zamiast izolowania, ukrywania i wstydu

Osoba z otępieniem jest nadal tym samym człowiekiem, co dawniej, choć choroba odbiera jej stopniowo pewne umiejętności, które dla ludzi zdrowych wydają się proste. Chory słyszy, widzi i czuje. Jest wrażliwy na to, co mówimy i jak się do niego zwracamy. Potrzebuje czuć się członkiem społeczności. To wymaga od otoczenia akceptacji choroby i zrozumienia, na czym ona polega.

Poznanie specyfiki choroby, wywoływanych przez nią ograniczeń, jest pierwszym warunkiem zrozumienia. Wiedza pomaga wspierać chorego i zapewnić mu godne życie. Dzięki niej unikniemy też podstawowych błędów, jakimi są ukrywanie choroby i izolowanie chorego oraz poprawimy relacje w rodzinie.

Tolerancja i cierpliwość

Otępienie powoduje, że osoba nim dotknięta traci pewne umiejętności, ale nie z dnia na dzień. Choroba postępuje stopniowo i sprawia, że chory staje się mniej sprawny. Aby mu pomóc, potrzebna jest wyrozumiałość, życzliwość i empatia. Nie poganiaj chorego w wykonywaniu jakichkolwiek czynności. Okaż mu cierpliwość.

Jeśli np. w sklepie zauważysz, że osoba starsza nie radzi sobie z płaceniem rachunku, zaoferuj pomoc. To może spotkać każdego, być może także Ciebie...

Szacunek i niedyskryminowanie. Wsparcie zamiast wyręczania

Chory ma prawo pozostać jak najdłużej osobą niezależną, decydującą o swoich sprawach, posiadającą wybór i przestrzeń do wyrażania swojego zdania.

  • Ograniczenie sprawności nie może pozbawiać chorującego akceptacji i szacunku – to przysparza choremu dodatkowego cierpienia.
  • Należy unikać wyręczania chorego. Czynności, które chory może i chce wykonywać, powinien wykonywać samodzielnie lub tylko z niezbędnym wsparciem.
  • Choroba nie może wykluczać możliwości korzystania z przysługujących praw.
  • Zadaniem społeczeństwa (rodziny, ośrodka pomocy społecznej, samorządu lokalnego, służby zdrowia) jest stworzenie warunków do pełnego uczestnictwa w życiu rodzinnym i społecznym.

Informacja i wiedza

Informacja o przyczynach otępienia i wiedza o chorobie potrzebna jest nie tylko opiekunom rodzinnym i zawodowym, ale i całemu społeczeństwu, w tym także samym chorym. Chory potrzebuje znać informacje o swoim stanie i jeśli pyta, należy otwarcie i spokojnie wyjaśnić sytuację.

Źródłem informacji mogą być:

Lekarze

Pracownicy socjalni

Organizacje alzheimerowskie

Publikacje

Poradniki

Wiarygodne strony internetowe

Wczesna diagnoza i podjęcie leczenia

  • Duża grupa osób, u których występuje otępienie nie ma postawionej diagnozy i przez to nie jest leczona. Bliscy nie rozumieją, dlaczego ktoś znany im od lat, zaczął zachowywać się inaczej, dlaczego jest zagubiony. Problemy są ukrywane, niedostrzegane lub zrzucane na karb wieku. A przecież im wcześniej choroba będzie właściwie rozpoznana, tym lepiej będziemy mogli pomóc, właściwie zareagować.
  • Rozpoznaniem przyczyn otępienia zajmują się specjaliści: neurolodzy, psychiatrzy i geriatrzy.
  • Pierwsze kroki należy jednak skierować do lekarza POZ, który przeprowadzi wywiad z chorym i skieruje do właściwego specjalisty, w celu postawienia diagnozy.

Wczesne rozpoznanie choroby pozwoli na szybsze rozpoczęcie leczenia. To może przedłużyć okres samodzielności nawet o kilka lat i umożliwić zaplanowanie przyszłości. Podstawowe badanie sprawności ruchowej i poznawczej można przeprowadzić na stronie: www.testysenioralne.pl – nie da to diagnozy, ale wykaże, czy potrzebujemy wizyty u lekarza.

Wsparcie i opieka najbliższych - opiekun rodzinny

Na początku choroby, kiedy osoba z diagnozą lub objawami otępienia jeszcze radzi sobie z podstawowymi czynnościami, robi zakupy, gotuje, jest samodzielna, nie potrzebuje, żeby z nią zamieszkać i być stale obecnym. W późniejszej fazie, kiedy chory będzie radził sobie coraz gorzej, będzie potrzebny ktoś na stałe do towarzyszenia, wspierania w codziennych czynnościach: zakupach, przygotowaniu posiłków, przyjmowaniu leków, utrzymywaniu higieny. Z czasem pomoc ta będzie musiała być jeszcze bardziej intensywna, a gdy choroba zabierze wszystkie umiejętności samodzielnego funkcjonowania, osoba żyjąca z otępieniem nie będzie mogła mieszkać sama, ponieważ będzie to dla niej trudne, a nawet niebezpieczne.

W polskiej rzeczywistości opiekę najczęściej sprawuje małżonek, dorosłe dziecko. Żeby być dobrym opiekunem trzeba zadbać o zaspokojenie także swoich potrzeb, a do tego niezbędna jest pomoc otoczenia. Należy jej szukać w:

  • Ośrodku Pomocy Społecznej
  • Organizacji Alzheimerowskiej
  • Wśród rodziny
  • Przyjaciół
  • Sąsiadów

Usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania

Usługi opiekuńcze są sprawowane przez opiekunów rodzinnych i zawodowych, którzy powinni być odpowiednio przygotowani do tej roli. Wyróżniamy:

Specjalistyczne usługi opiekuńcze
prowadzone przez psychologa, pedagoga, rehabilitanta

Tzw. "zwykłe" usługi opiekuńcze
– pomoc w codziennych czynnościach.

Na dalszym etapie choroby można skorzystać ze wsparcia długoterminowej opieki pielęgniarskiej świadczonej w domu chorego. Usługi opiekuńcze wykonywane w domu chorego przez opiekunów zawodowych, kierowanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej lub zatrudnianych przez rodziny, to tylko jedna z dostępnych form.

Domy dziennego pobytu

Znakomitym rozwiązaniem dla osób żyjących z otępieniem, np. z chorobą Alzheimera, są dzienne domy pobytu, które zapewniają choremu terapię i rehabilitację, a opiekunowi wytchnienie i możliwość kontynuowania pracy zawodowej. Ta forma wsparcia często realizowana jest w formie środowiskowych domów samopomocy, przeznaczonych dla osób żyjących z demencją. Są to miejsca, w których chory znajdzie towarzystwo innych osób, podtrzyma, tak bardzo mu potrzebną, aktywność społeczną i fizyczną, będzie uczestniczył w stymulujących jego pamięć i mózg aktywnościach, np.

  • Terapii poznawczej
  • Zajęciach manualnych
  • Muzykoterapii
  • Gimnastyce
  • Zajęciach tanecznych

To sposób na wypełnienie czasu zajęciami, które pomogą choremu podtrzymać i wzmocnić jego umiejętności.

Każdy chory powinien mieć dostęp do takiego miejsca i zajęć terapeutycznych, ale niestety są one jeszcze bardzo nieliczne. Dlatego, jeśli takiej placówki nie ma w pobliżu, należy zgłaszać taką potrzebę do samorządu lokalnego (urzędu gminy, miasta). Można także zapytać o inne istniejące metody wsparcia.

Warto wiedzieć też, że niektóre organizacje alzheimerowskie prowadzą własne domy pobytu dziennego.

Opieka w domu stałego pobytu

Kiedy chory nie może już mieszkać sam i nie ma możliwości sprawowania opieki w jego domu, należy poszukać domu opieki dla osób z otępieniem. Pomocy w wyborze mogą udzielić ośrodki pomocy społecznej i/lub organizacje alzheimerowskie. 

Zanim dokonamy wyboru, dobrze jest odwiedzić takie miejsce i przyjrzeć się organizacji opieki:

  • Ile osób zatrudnionych jest na jednej zmianie w charakterze opiekunów
  • Co robią pensjonariusze w czasie wolnym
  • Czy jest ogród
  • Czy prowadzi się terapię zajęciową
  • Czy personel ma wiedzę o opiece nad ludźmi z otępieniem
  • Jak daleko jest do naszego domu
  • Jak organizowany jest dzień
  • Ile osób mieszka w jednym pokoju
  • Czy można przywieźć ulubione przedmioty
  • Czy jest tam czysto i bezpiecznie
  • Czy w domu zatrudniony jest lekarz i pielęgniarka
  • Jaką opinią cieszy się to miejsce w społeczności lokalnej
  • Czy ośrodek korzysta ze wsparcia wolontariuszy

Najlepsze są nieduże placówki, gdzie personel zna każdego mieszkańca i ma do niego indywidualne podejście. Ważne jest też, aby dom był prowadzony legalnie i był zarejestrowany jako placówka opiekuńcza. Warto pamiętać, że nasz bliski nie musi tam być do końca życia i że może wrócić po miesiącu lub po roku do własnego domu, jeśli sytuacja rodzinna na to pozwoli.

Opieka długoterminowa i odchodzenie

Jeśli chory w ostatnim etapie życia nie może być we własnym domu, należy poszukać ośrodka opieki długoterminowej. Takich miejsc jest jednak niewiele. Można też skorzystać ze wsparcia długoterminowej opieki pielęgniarskiej świadczonej w domu chorego. Taką pomoc mogą świadczyć też niektóre hospicja, gdzie personel jest najlepiej przygotowany do towarzyszenia umierającym i ich rodzinom.

ABC długiego życia

dwóch seniorów biegających po parku

mężczyzna pływający w łódce

starszy mężczyzna ćwiczączy w parku

Materiały do pobrania


Aktualności - bądź na bieżąco


miniaturka

Edukacja z samobadania piersi i jąder

Regularne badania profilaktyczne i zdrowy styl życia są kluczowe w walce z nowotworami. Zachęcamy do udziału w programie „SPRAWDZAM!” i dbania o swoje zdrowie poprzez samobadanie oraz regularne wizyty kontrolne

więcej Ikona, element graficzny, strzałka w prawo z aktywnym linkiem do treści
miniaturka

Bezpłatne szczepienie p/HPV

Jeśłi Twoja córka lub syn ma 9-14 lat, zaszczep ich już dzisiaj!. Pamiętaj, że szczepionka chroni przed zakażeniem HPV (ludzki wirus brodawczaka) oraz przed wieloma nowotworami

więcej Ikona, element graficzny, strzałka w prawo z aktywnym linkiem do treści
miniaturka

Akcja szczepienia lisów

Jesienna akcja szczepień lisów wolnożyjących przeciwko wściekliźnie na terenie m.st. Warszawy odbędzie się w dniach 5-18 września 2024 r. Sprawdź wskazówki dla mieszkańców terenów, na których zostaną wyłożone przynęty za szczepionką

więcej Ikona, element graficzny, strzałka w prawo z aktywnym linkiem do treści
miniaturka

Niezłomne Warszawianki - profilaktyka osteoporozy wśród seniorek

Jesteś mieszkanką Warszawy i masz ukończone 65 lat? Dołącz do programu „Niezłomne Warszawianki” i skorzystaj z bezpłatnych badań oraz konsultacji dotyczących osteoporozy

więcej Ikona, element graficzny, strzałka w prawo z aktywnym linkiem do treści
miniaturka

98. Urodziny Placu Wilsona - Wielkie Święto na Żoliborzu!

Odwiedź nasze stoisko medyczne podczas 98. urodzin Placu Wilsona! 7 września 2024 roku, w Parku im. Stefana Żeromskiego, od 13:00 do 19:00 oferujemy bezpłatne badania zdrowotne i konsultacje. Czekamy na Ciebie!
Zobacz fotorelację

więcej Ikona, element graficzny, strzałka w prawo z aktywnym linkiem do treści
Grafika, uśmiechnięte dzieci uczestniczą w programie WAWA-TUS-y

"Wawa-TUS-y" - Trening Umiejętności Społecznych

Dołącz do programu i wspieraj swoje dziecko w rozwijaniu umiejętności społecznych oraz zdrowym radzeniu sobie w trudnych sytuacjach

więcej Ikona, element graficzny, strzałka w prawo z aktywnym linkiem do treści
Grafika, dzieci bawią się na łące

Integracyjny Piknik Rodzinny 18.06.2024 r.

Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Żoliborza m.st. Warszawy, we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 392 im. Jana Bytnara ps. "Rudy" organizują pełen atrakcji piknik, w którym będziemy uczestniczyć
Zobacz fotorelację

więcej Ikona, element graficzny, strzałka w prawo z aktywnym linkiem do treści
nowoczesny budynek nowej przychodni przy Agorze 16B

Budowa nowej przychodni na Wrzecionie

Prace wykończeniowe w zakresie dostępności do budynku nowej przychodni Przy Agorze na warszawskich Bielanach. Zachęcamy do śledzenia postępów na bieżąco

więcej Ikona, element graficzny, strzałka w prawo z aktywnym linkiem do treści
Dorośli utworzyli ze swoich dłoni parasol ochronny nad dziećmi

e-Deklaracje POZ

Udostępniliśmy nową, wygodną formę wyboru lekarza, pielęgniarki lub położnej Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
Złóż e-deklarację prze IKP i zostań naszym Pacjentem

więcej Ikona, element graficzny, strzałka w prawo z aktywnym linkiem do treści
Ręka wskazuje punkt docelowy

Nawigator Pacjenta

Skorzystaj z praktycznego przewodnika w formie pytań i odpowiedzi, opracowanego przez Rzecznika Praw Pacjenta i Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej. Dzięki niemu szybko znajdziesz pomoc i zrozumiesz system opieki zdrowotnej w Polsce

więcej Ikona, element graficzny, strzałka w prawo z aktywnym linkiem do treści
Dyrektor Małgorzata Zaława-Dąbrowska

Webinarium pt. "Dostępność placówek ochrony zdrowia"

6 czerwca 2024 r. gościem wydarzenia była dyrektor naszego Zakładu Małgorzata Zaława-Dąbrowska, która podzieliła się najlepszymi doświadczeniami i praktykami

więcej Ikona, element graficzny, strzałka w prawo z aktywnym linkiem do treści
Lekarka trzyma za ramię łysą uśmiechniętą kobietę

PneumoOnko - program szczepień dla pacjentów onkologicznych

Szczepienia przeciwko pneumokokom to kluczowy krok we wzmocnieniu swojego układu odpornościowego. Zadbaj o swoje zdrowie i minimalizuj ryzyko powikłań podczas walki z chorobą

więcej Ikona, element graficzny, strzałka w prawo z aktywnym linkiem do treści

Czytaj także:


Logotypy programu zrealizowanego z dofinansowaniem z Unii Europejskiej
Logotyp: szybka terapia onkologiczna Logotyp: NFZ Logotyp: Rzetelna Firma

Copyrights 2024 | Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Żoliborz | Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie tych materiałow w całosci lub w części bez zgody właściciela jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich.

Projekt i wykonanie


Logo Agencji PR PReal’s

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies więcej Ikona, element graficzny, strzałka w prawo z aktywnym linkiem do treści na temat specjalistycznych usług

Odpowiedź Recaptcha