Organizatorami kampanii Alzheimer rozumiem wspieram są:
Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Związek Stowarzyszeń Alzheimer Polska
W związku ze starzeniem się społeczeństwa zachorowalność na choroby otępienne mózgu, zarówno w Polsce, jak i na świecie, wzrasta.
W naszym kraju choruje ponad 500 tysięcy osób, w tym 300 tysięcy z powodu choroby Alzheimera. Prawdopodobnie za dwadzieścia pięć lat liczba chorych się podwoi. W grupie najwyższego ryzyka są seniorzy. Niestety pierwsze symptomy, w tym zmiany w zachowaniu, często nie są rozpoznawane przez osoby najbliższe, co opóźnia diagnostykę oraz leczenie. Dlatego ważne jest uświadomienie społeczeństwa w zakresie wiedzy o objawach, przebiegu choroby, oraz miejscach, gdzie można uzyskać pomoc oraz potrzebne informacje.
Każda osoba jest inna, ma za sobą różne doświadczenia, własną historię, dokonania i zainteresowania. Przebieg choroby otępiennej nie jest identyczny, a objawy otępienia mogą być u każdego różne, w zależności od wieku i zaawansowania choroby.
Osoby żyjące z chorobą otępienną bardzo potrzebują, aby dostrzegać w nich to, co potrafią robić, a nie to, czego nie umieją. Potrzebują, żeby widzieć w nich ludzi, a nie chorobę. Osoba z chorobą otępienną wymaga indywidualnego podejścia, a nie prostego zaklasyfikowania jako osoba z niepełnosprawnościami.
Osoba z otępieniem jest nadal tym samym człowiekiem, co dawniej, choć choroba odbiera jej stopniowo pewne umiejętności, które dla ludzi zdrowych wydają się proste. Chory słyszy, widzi i czuje. Jest wrażliwy na to, co mówimy i jak się do niego zwracamy. Potrzebuje czuć się członkiem społeczności. To wymaga od otoczenia akceptacji choroby i zrozumienia, na czym ona polega.
Poznanie specyfiki choroby, wywoływanych przez nią ograniczeń, jest pierwszym warunkiem zrozumienia. Wiedza pomaga wspierać chorego i zapewnić mu godne życie. Dzięki niej unikniemy też podstawowych błędów, jakimi są ukrywanie choroby i izolowanie chorego oraz poprawimy relacje w rodzinie.
Otępienie powoduje, że osoba nim dotknięta traci pewne umiejętności, ale nie z dnia na dzień. Choroba postępuje stopniowo i sprawia, że chory staje się mniej sprawny. Aby mu pomóc, potrzebna jest wyrozumiałość, życzliwość i empatia. Nie poganiaj chorego w wykonywaniu jakichkolwiek czynności. Okaż mu cierpliwość.
Jeśli np. w sklepie zauważysz, że osoba starsza nie radzi sobie z płaceniem rachunku, zaoferuj pomoc. To może spotkać każdego, być może także Ciebie...
Chory ma prawo pozostać jak najdłużej osobą niezależną, decydującą o swoich sprawach, posiadającą wybór i przestrzeń do wyrażania swojego zdania.
Informacja o przyczynach otępienia i wiedza o chorobie potrzebna jest nie tylko opiekunom rodzinnym i zawodowym, ale i całemu społeczeństwu, w tym także samym chorym. Chory potrzebuje znać informacje o swoim stanie i jeśli pyta, należy otwarcie i spokojnie wyjaśnić sytuację.
Źródłem informacji mogą być:
Lekarze
Pracownicy socjalni
Organizacje alzheimerowskie
Publikacje
Poradniki
Wiarygodne strony internetowe
Wczesne rozpoznanie choroby pozwoli na szybsze rozpoczęcie leczenia. To może przedłużyć okres samodzielności nawet o kilka lat i umożliwić zaplanowanie przyszłości. Podstawowe badanie sprawności ruchowej i poznawczej można przeprowadzić na stronie: www.testysenioralne.pl – nie da to diagnozy, ale wykaże, czy potrzebujemy wizyty u lekarza.
Na początku choroby, kiedy osoba z diagnozą lub objawami otępienia jeszcze radzi sobie z podstawowymi czynnościami, robi zakupy, gotuje, jest samodzielna, nie potrzebuje, żeby z nią zamieszkać i być stale obecnym. W późniejszej fazie, kiedy chory będzie radził sobie coraz gorzej, będzie potrzebny ktoś na stałe do towarzyszenia, wspierania w codziennych czynnościach: zakupach, przygotowaniu posiłków, przyjmowaniu leków, utrzymywaniu higieny. Z czasem pomoc ta będzie musiała być jeszcze bardziej intensywna, a gdy choroba zabierze wszystkie umiejętności samodzielnego funkcjonowania, osoba żyjąca z otępieniem nie będzie mogła mieszkać sama, ponieważ będzie to dla niej trudne, a nawet niebezpieczne.
W polskiej rzeczywistości opiekę najczęściej sprawuje małżonek, dorosłe dziecko. Żeby być dobrym opiekunem trzeba zadbać o zaspokojenie także swoich potrzeb, a do tego niezbędna jest pomoc otoczenia. Należy jej szukać w:
Usługi opiekuńcze są sprawowane przez opiekunów rodzinnych i zawodowych, którzy powinni być odpowiednio przygotowani do tej roli. Wyróżniamy:
Specjalistyczne usługi opiekuńcze
prowadzone przez psychologa, pedagoga, rehabilitanta
Tzw. "zwykłe" usługi opiekuńcze
– pomoc w codziennych czynnościach.
Na dalszym etapie choroby można skorzystać ze wsparcia długoterminowej opieki pielęgniarskiej świadczonej w domu chorego. Usługi opiekuńcze wykonywane w domu chorego przez opiekunów zawodowych, kierowanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej lub zatrudnianych przez rodziny, to tylko jedna z dostępnych form.
Znakomitym rozwiązaniem dla osób żyjących z otępieniem, np. z chorobą Alzheimera, są dzienne domy pobytu, które zapewniają choremu terapię i rehabilitację, a opiekunowi wytchnienie i możliwość kontynuowania pracy zawodowej. Ta forma wsparcia często realizowana jest w formie środowiskowych domów samopomocy, przeznaczonych dla osób żyjących z demencją. Są to miejsca, w których chory znajdzie towarzystwo innych osób, podtrzyma, tak bardzo mu potrzebną, aktywność społeczną i fizyczną, będzie uczestniczył w stymulujących jego pamięć i mózg aktywnościach, np.
To sposób na wypełnienie czasu zajęciami, które pomogą choremu podtrzymać i wzmocnić jego umiejętności.
Każdy chory powinien mieć dostęp do takiego miejsca i zajęć terapeutycznych, ale niestety są one jeszcze bardzo nieliczne. Dlatego, jeśli takiej placówki nie ma w pobliżu, należy zgłaszać taką potrzebę do samorządu lokalnego (urzędu gminy, miasta). Można także zapytać o inne istniejące metody wsparcia.
Warto wiedzieć też, że niektóre organizacje alzheimerowskie prowadzą własne domy pobytu dziennego.
Kiedy chory nie może już mieszkać sam i nie ma możliwości sprawowania opieki w jego domu, należy poszukać domu opieki dla osób z otępieniem. Pomocy w wyborze mogą udzielić ośrodki pomocy społecznej i/lub organizacje alzheimerowskie.
Zanim dokonamy wyboru, dobrze jest odwiedzić takie miejsce i przyjrzeć się organizacji opieki:
Najlepsze są nieduże placówki, gdzie personel zna każdego mieszkańca i ma do niego indywidualne podejście. Ważne jest też, aby dom był prowadzony legalnie i był zarejestrowany jako placówka opiekuńcza. Warto pamiętać, że nasz bliski nie musi tam być do końca życia i że może wrócić po miesiącu lub po roku do własnego domu, jeśli sytuacja rodzinna na to pozwoli.
Jeśli chory w ostatnim etapie życia nie może być we własnym domu, należy poszukać ośrodka opieki długoterminowej. Takich miejsc jest jednak niewiele. Można też skorzystać ze wsparcia długoterminowej opieki pielęgniarskiej świadczonej w domu chorego. Taką pomoc mogą świadczyć też niektóre hospicja, gdzie personel jest najlepiej przygotowany do towarzyszenia umierającym i ich rodzinom.
Informujemy, że od 1 kwietnia 2025 roku ulegają zmianie godziny pracy poradni POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej) w przychodniach Elbląska i Felińskiego na warszawskim Żoliborzu. Prosimy o zapoznanie się z nowym harmonogramem
więcejJesteś kobietą w wieku 25-64 lat, która w ciągu ostatnich 3 lat nie miała wykonywanego przesiewowego badania cytologicznego, weź udział w bezpłatnym programie profilaktycznym
więcejBezpłatna mammografia dla kobiet w wieku 45-74 lat w przychodni przy ul. Szajnochy 8 na warszawskim Żoliborzu (pracownia Mammografii). Sprawdź czy kwalifikujesz się do programu!
więcejWarsztaty dla rodziców w dniu 9 kwietnia 2025 r. w godzinach 08.00-10.00, w ramach Warszawskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego w przychodni przy ulicy Stefana Żeromskiego 13
więcejDołącz do nas 6 marca 2025 r. w godz. 10:00–14:00 w przychodni Szajnochy 8. Skorzystaj z bezpłatnych testów słuchu, prelekcji oraz punktu profilaktycznego. Akcja odbywa się pod Honorowym Patronatem Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia
więcejRegularne badania profilaktyczne i zdrowy styl życia są kluczowe w walce z nowotworami. Zachęcamy do udziału w programie „SPRAWDZAM!” i dbania o swoje zdrowie poprzez samobadanie oraz regularne wizyty kontrolne
więcejDołącz do programu i wspieraj swoje dziecko w rozwijaniu umiejętności społecznych oraz zdrowym radzeniu sobie w trudnych sytuacjach
więcejBezpłatne szczepienia przeciwko krztuścowi dla kobiet w ciąży między 27. a 36. tygodniem – chroń siebie i swoje dziecko już od pierwszych dni życia. Sprawdź, jak skorzystać!❤️
więcej6 stycznia 2025 r. otrzymaliśmy prestiżowy certyfikat, który potwierdza nasze wysokie standardy bezpieczeństwa i profesjonalne podejście do szkoleń z udzielania pierwszej pomocy. To wyróżnienie motywuje nas do dalszego doskonalenia usług
więcejDołącz do nas, wspierając dzieci w walce z nowotworami i chorobami krwi. Czeka na Ciebie mnóstwo atrakcji, muzyki, emocjonujących licytacji oraz bezpłatne badania diagnostyczne. Razem stwórzmy niezapomniany Finał WOŚP! ❤️
więcejBezpłatny program profilaktyki osteoporozy dla kobiet i mężczyzn dla mieszkańców województwa mazowieckiego. Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka i skorzystaj z pomocy specjalistów, aby zadbać o swoje zdrowie
więcejWspieramy i angażujemy się w działania, aby każde dziecko w Polsce mogło cieszyć się beztroskim dzieciństwem wolnym od przemocy
więcejCopyrights 2024 | Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Żoliborz-Bielany | Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie tych materiałow w całosci lub w części bez zgody właściciela jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich.